Přírodní antidepresiva

Přírodní antidepresiva

Zima a nedostatek slunečního svitu může mít u lidí za důsledek špatnou náladu a vleklou únavu. Existují přírodní náhražky slunečních paprsků, jež nám sice neposkytnou vitamín D, ale zato zaženou chmury a dodají sílu.


Meduňka lékařská
Jde o nejběžnější přírodní antidepresivum. Je slabší, takže ji mohou pít i malé děti. U nich navozuje velmi snadno kvalitní spánek. Meduňka také zklidňuje, zbavuje stresu a přináší pocit pohody. Působí jako uklidňující prostředek, nejvíc v oblasti trávícího traktu a srdce, zvyšuje sekreci žluče, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak. Uklidňuje nervy a tlumí křeče.


Třezalka tečkovaná
V třezalkovém květu se z hlediska chemického nacházejí silice, třísloviny, rutin, flavonové glykosidy, hyperon, pryskyřice, vitamín C a další cenné látky. Třezalka umí mírnit i dlouhodobější a silnější deprese. Pomáhá také při nespavosti a žaludeční neuróze. Tiší nervový systém. Může snižovat účinnost hormonální antikoncepce, skvělá je naopak pro ženy v období menopauzy, kdy mírní nežádoucí příznaky tohoto období.


Srdečník obecný
Srdečník tlumí srdeční arytmie, bušení srdce snižuje krevní tlak a působí sedativně, takže může pomoci při nespavosti nebo úzkosti. Snižuje nepříjemné pocity v klimakteriu, jako jsou návaly a pocení.


Mařinka vonná
Vzhledem k tomu, že mařinka obsahuje kumarin a jiné toxické glykosidy působící zejména na játra, může větší požití této rostliny vyvolat závratě nebo zvracení. Obsažené látky mají protikřečové účinky, jsou vhodné o při nadýmání či bolestech břicha. Celkově pak mařinka tiší trávicí trakt a uklidňuje. Je vhodná zejména při nespavosti a nervovém vyčerpání.


Chmel otáčivý
O léčivých účincích chmelu se ví už od starověku. Chmel tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva, proto se užívá jako přírodní sedativum. Také skvěle působí při stavech neklidu a poruchách spánku či podráždění. Suší se na slunci nebo umělou teplotou do 40C a poté se z něj připravuje čaj. Silnější odvar před spaním navodí klidný spánek. Chmel také obsahuje rostlinné hormony, které se podobají estrogenům tvořeným v lidském těle. V nich jsou obsaženy ještě monoterpeny a polysacharidy potlačující růst rakovinových buňek. Zároveň však nabuzují imunitní systém a značně jej posilují.


Kozlík lekářský
Bylinka řadící se mezi přírodní preparáty antidepresivní a zklidňující. Působí pozitivně při srdečních i žaludečních neurózách, stresech, nepsavosti, migrénách, křečích i nadýmání. Při dávkování však musíme být opatrní. Příliš vysoké dávky mohou vyvolat celkové utlumení nervové soustavy. Nevhodné je také dlouhodobé užívání.


Heřmánek pravý
Patří mezi jednoletky a roste skoro všude jako plevel. Heřmánek oceníme při nadýmání, střevních a žaludečních potížích, křečích, kolikách, nespavosti, kašli, bolestech v krku, při bolestivé menstruaci, poruchách menstruačního cyklu, zánětech močových cest, zácpě, neuróze i depresi.


Bazalka pravá
Bylinka oblíbená zejména v kuchyni. Udělá nám dobře především na žaludek. V přírodní medicíně se využívá zejména jako přírodní antidepresivum. Osvědčuje se při nespavosti, ulevuje při některých formách depresí i vyčerpanosti. Tiší bolesti hlavy a celkově zklidňuje. Dále je vhodné ji užívat jako doplněk při zánětu močových cest a močového měchýře, které čistí. Podporuje činnost žaludku i chuť k jídlu.


Levandule lékařská
Co se týče léčivých účinků je levandule vhodná všude tam, kde je třeba zklidnit, tedy při dlouhotrvajícím stresu, nervovém vyčerpání, nespavosti a dokonce i neklidu či bolestech hlavy. Zklidňuje žaludek, ničí bakterie, tiší menstruační bolesti, léčí kašel a celkově odvodňuje.

Šafrán setý
Nejdražší koření, které působí jako antidepresivum bez vedlejších účinků. To, že pomáhá při stavech skleslosti se vědělo už ve starověké Persii. Bylina zahání smutek i špatnou náladu, řeší také problémy se spánkem. Za tyto léčivé účinky vděčí látce safranal, která se získává z blizen rostliny. Safranal zvyšuje v mozku tvorbu serotoninu a působí na lidské tělo vcelku rychle. První účinky lze pozorovat již po dvou týdnech užívání.


Prvosenka jarní
Ač je prvosenka považována především za symbol jara, málokdo ví, že se také považuje za účinné přírodní antidepresivum. Právě květ z této rostliny je často využíván při nespavosti, nervozitě či depresích. Čaj z byliny je vhodný i při migréně a úzkostech.


Dobromysl obecná
Uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva a mírní náhlé stavy úzkosti. Dobromysl zahání chmury a zároveň je velkým pomocníkem při nemocech dýchacího ústrojí – léčí dráždivý kašel, usnadňuje vykašlávání. V neposlední řadě působí pozitivně na poruchy trávení, nadýmání i křeče v břiše.


Vyzkoušejte: domácí antidepresivum
1,5 g květu levandule
1,5g natě třezalky
0,5g natě máty
1g chmelových šištic
0,5g muškátového oříšku
50g čerstvého medu
500ml kvalitního bílého vína

Med necháme lehce rozpustit a nalijeme k bílému vínu. Přidáme i koření a byliny. Promícháme a necháme zhruba týden odstát v temnější místnosti. Potom přepasírujeme. Podáváme jako lék po lžičkách.