Kokosová voda

Kokosová voda

Už jste taky slyšeli o kokosové vodě? Voda z mladých, ještě zelených kokosových ořechů začíná hýbat světem. Už to není jen móda celebrit. 

Kokosová voda je čirá tekutina nacházející se ve středu mladých zelených kokosů, které zrají pět až sedm měsíců. Získává se před tím, než se v ořechu začne tvořit bílá dužina. Ve středu mladého kokosu se může nacházet 200 mililitrů až jeden litr tekutiny, množství závisí na typu a velikosti ořechu. Nezaměňujte ji ale se známějším kokosovým mlékem, které se získává z dužiny již zralého hnědého kokosu. Mléko se využívá hojně v thajské kuchyni a je mnohem kaloričtější.

Není kokos jako kokos

Kokosová voda je populární v tropických oblastech – Indii, Brazílii, Africe či Karibiku. U nás známe většinou jen jeden druh kokosu, který vídáme hlavně před Vánocemi v supermarketech. Pro fajnšmekry jde ale o kokos značně přezrálý a vysušený, vhodný pouze k výrobě kokosového oleje. I v České republice můžeme výjimečně narazit na celé zelené kokosy, ze kterých si můžeme vychutnat nápoj jako na exotických plážích, tedy čerstvou, nepasterovanou vodu. Častěji se ale musíme spokojit s vodou pasterovanou a zabalenou do lahví. Pasterací se řada prospěšných látek z kokosové vody ztrácí. Ale to je daň za to, že žijeme v zeměpisných šířkách, kde se kokosům nedaří. Je důležité sledovat etikety, protože i kokosová voda se dá vyrobit z koncentrátu a může obsahovat přidaný cukr či jiná ochucovadla a aromata.

Hydratuje i léčí

Voda v čerstvém kokosu je přirozeně sterilní. Do ořechu putuje dlouhou cestou skrz vlákno, čímž se dokonale filtruje. Tekutina z mladého kokosu je naprosto čirá a bez zápachu, její přirozená chuť je sladko-slaná. Jak ořech zraje, začíná být voda kalná, což neznačí kažení, ale nápoj dostává lehce olejnatou chuť a vůni.

Naprostou většinu kokosové vody (95 %) tvoří voda, zbytek představují prospěšné látky. Obsahuje spoustu minerálních látek jako hořčík, draslík, sodík a vápník. Draslíku obsahuje dokonce patnáctkrát více než banán. Je tedy výborná pro osoby trpící nízkým krevním tlakem. V tropech ji využívají k hydrataci organismu, neboť obsahuje vysoké množství elektrolytů, jako je draslík, které jsou pro správnou hydrataci těla nezbytné. Díky svému složení také zabraňuje křečím a únavě a je dobrým pomocníkem při kocovině. V tradičním indickém léčitelství se kokosová voda používá při léčbě mnoha nemocí, jako jsou střevní infekce, ledvinové kameny, kožní problémy nebo horečky. V tropických oblastech je konzumována při léčbě průjmových onemocnění, neboť hydratuje oslabený organismus.

Látky obsažené v kokosové vodě by měly zpomalovat stárnutí  a to díky hormonu kinetinu, který podporuje rychlé množení buněk mladých rostlin. Zároveň je jí připisován blahodárný vliv při potížích s migrénami. Pravidelné pití má také pozitivní vliv na zdraví pokožky a vlasů. Kokosová voda je vhodná i pro těhotné ženy, kterým ulevuje od ranních nevolností. Navíc je zdrojem kyseliny laurové, která se vyskytuje také v mateřském mléce a mohou ji tak pít i nejmenší děti.

Kokos pro sportovce

Kokosová voda je izotonický nápoj, tedy identický s lidskou krevní plazmou. Kokosová voda vám díky vysokému počtu aktivních enzymů pomůže nastartovat metabolismus a rychlejší spalování, a je tedy doporučována při redukčních dietách.

Výrazným plusem je nulový obsah tuku a energetická hodnota, která se může lišit v závislosti na konkrétní úrodě kokosů, ale pohybuje se kolem 76 kJ na 100 ml nápoje. Je tak výrazně nižší než u ovocných džusů či energetických nápojů. I přes nízkou energetickou hodnotu je stále kaloričtější než čistá voda, takže by měla zůstat vždy jen jejím doplňkem a nestávat se jediným zdrojem přijímaných tekutin. Ideální využití je při sportovních aktivitách, na rozdíl od většiny jiných sportovních nápojů má nižší energetickou hodnotu, obsahuje méně cukru a sodíku a naopak vyšší podíl draslíku. Nejsou do ní navíc většinou přidávána žádná aromata, barviva a cukr.

 

Proč kokosovou vodu milují všichni od celebrit až po sportovce po celém světě? 
1) HUBNUTÍ
Kokosová voda je velmi efektivní při hubnutí. Je nejzdravějším způsobem, jak shodit přebytečná kila, protože je 100%, a neobsahuje tak žádné chemikálie. Slim down účinky kokosové vody jsou známé už celá staletí. Zkuste ji jako součást snídaňového menu, vyměňte ji za džus.

2) ANTI-AGING EFEKT
Voda z mladých kokosů obsahuje cytokiny a kyselinu laurovou, dva důležité prvky, které tělo využívá při procesu buněčného růstu. Pyšní se silným anti-aging efektem, protirakovinotvornými a protitrombotickými účinky, což pomáhá minimalizovat následky procesu stárnutí. Vyvažuje hladinu pH a udržuje pojivovou tkáň hydratovanou a silnou.

3) ZRYCHLUJE METABOLISMUS
Pravidelná konzumace kokosové vody zvyšuje funkci metabolismu, a díky tomu tělo zpracovává cukry rychleji. V důsledku toho hladina inzulinu v krvi klesá rychleji. Člověk tak má více energie a rychleji se zbavuje tuků.

4) KARDIOVASKULÁRNÍ ZDRAVÍ
Kokosová voda je bohatá na hořčík a draslík. Je tedy výborná pro lidi, kteří trpí nízkým krevním tlakem. Zároveň tak snižuje riziko infarktu. Dále reguluje krevní oběh a zabraňuje tvorbě plaku. Pravidelná konzumace pomáhá zvyšovat dobrý cholesterol.

5) DETOXIKACE
Antioxidanty obsažené v kokosové vodě pomáhají v boji proti volným radikálům, dále pak snižují otoky rukou a nohou. Skvěle díky ní překonáte toxický účinek antibiotik. Kokosová voda je také velmi užitečná pro pacienty, protože pomáhá snadno absorbovat léky.